Podział wideł do wózków widłowych ze względu na mocowanie

Wózki widłowe najczęściej są wykorzystywane do transportu wewnętrznego oraz układania towarów znajdujących się na paletach. Palety są chwytane od spodu widłami, które są mocowane na wiele sposobów do karetki (płyty czołowej) wózka widłowego.

Najpopularniejsze typy mocowań wideł do wózków widłowych 

  • widły z mocowaniem ISO
  • widły przykręcane BOLT-ON (z otworami)
  • widły zawieszane na tulei PIN
  • widły na karetkę prostokątną DIN
  • widły z mocowaniami specjalnymi
    • mocowane na rolkach
    • widły bez mocowań BLANK
    • widły TWS

Widły z mocowaniem ISO

Najczęściej stosowanymi widłami do wózków widłowych są widły nasuwane od boku na płytę czołową (tak zwaną karetkę) wózka widłowego. Posiadają mocowania sklasyfikowane według ISO. W tej grupie wideł występuje pięć klas co w praktyce oznacza pięć różnych odległości pomiędzy górnym a dolnym uchwytem widły i tym samym stanowi wysokość karetki. Dodatkowo w każdej klasie karetki możemy wyróżnić typ A i B różniący się między sobą wysokością dolnego mocowania od dolnej krawędzi widły.

Dobór wideł z mocowaniem ISO

Aby prawidłowo określić klasę karetki należy zwymiarować wysokość płyty czołowej lub wysokość jaka dzieli górny i dolny uchwyt widły (na rysunku wymiar B). Następnie aby określić typ widły musimy zmierzyć wysokość dolnego mocowania od podłoża (na rysunku wymiar E). Istnieje też sposób w którym wystarczy podać jedynie wysokość górnego mocowania widły do podłoża (na rysunku wymiar H1). Taki pomiar jednak wymaga precyzji, w przeciwnym razie łatwo popełnić błąd i pomylić widły w klasie 1B (H1=432mm) z klasą 2A (H1=470mm) lub klasę 2B (H1=546mm) z klasą 3A (H1=568mm). W przypadku tych wideł różnica w całkowitej wysokości jest niewielka i niedokładny pomiar może doprowadzić do pomyłki.

Tabela wymiarowanie wideł do wózków widłowych ISO

Widły z mocowaniem BOLT ON

Kolejną popularną grupą wideł do wózków widłowych są widły przykręcane BOLT - ON. Widły te posiadają w części pionowej (tzw. plecach) otwory przez które przykręca się widły do karetki w wózku. Ilość otworów oraz ich średnica jak i umiejscowienie różni się w zależności od producenta osprzętu dodatkowego oraz jego typu (pozycjoner itp). Widły z otworami często można spotkać nie tylko w przy wózkach widłowych ale również przy maszynach budowlanych takich jak: ładowarki, koparki czy koparko ładowarki.

Widły z mocowaniem PIN TYPE

Dość powszechnie występującymi widłami w wózkach widłowych są widły z mocowaniem na sworzniu (tulei) zwane również PIN TYPE. Tego typu mocowanie nie jest  sklasyfikowane według żadnej z norm. Takie widły są wykonywane indywidualnie w zależności od typu maszyny w której mają pracować a konstrukcja uchwytu zależy od zakładanej nośności oraz konstrukcji osprzętu z którym współpracują. Ta grupa wideł podobnie jak widły z otworami jest również często spotykana w maszynach budowlanych a także w maszynach rolniczych.

Widły z mocowaniem DIN

Warto też wymienić widły do wózków widłowych z mocowaniem typu DIN czyli nasuwane na karetkę prostokątną tak samo jak widły ISO. Jednak różnią się tym, że płyta czołowa na której są zawieszane ma przekrój prostokątny. Widły takie można spotkać w wózkach widłowych oraz ładowarkach teleskopowych czy maszynach rolniczych.

Karty techniczne do wymiarowania wideł do wózka widłowego

Dla ułatwienia wymiarowania powyżej wymienionych typów wideł można skorzystać ze specjalnych kart technicznych, które znajdziesz w zakładce do pobrania.

Widła do wózka widłowego BOLT ON.jpgWidła do Wózka Widłowego z Tuleją PIN TYPEWidła do Wózka Wiłlowego DINWidła do Wózka widłowego z RolkamiWidła do Wózka Widłowego PIN TYPEWidła do Wózka Widłowego TWS


Zaufali nam